Dobór śrub – o czym należy pamiętać?

Poniższe rady pozwolą dowiedzieć się w jaki sposób należy dobierać łączniki śrubowe w zależności od wymagań określonego mocowania. Wiele osób może bagatelizować tę kwestię. W końcu to tylko małe śrubki. Idę, kupuje i koniec. Śruba nie jest równa śrubie. Każda jest inna, ma swoje właściwości. Jednak należy pamiętać, że przez zły wybór, można uzyskać efekt zupełnie inny od tego oczekiwanego.

Pierwszą kwestią, jaką należy mieć na uwadze jest przede wszystkim siły dynamiczne oraz statyczne. Należy sprawdzać czy nie będą miały one negatywnego wpływu na wybrane śrubki. W tym zakresie należy kierować się przede wszystkim średnicą, długością oraz materiałem wykonania śrubki. Jeśli ktoś przykręciłby materiał ST4 do panewek silnika samochodowego, wówczas cała podróż szybko by się zakończyła. Takie mocowanie szybko się rozpadnie. W dodatku będzie trzeba włożyć wiele pieniędzy w naprawę. W tym zakresie należy użyć stali maszynowej. Charakteryzuje się ona sporą wytrzymałością. Gwint powinien być drobnozwojowy, wzmacniający łącze. Ważne jest także zabezpieczenie. To kwestia kluczowa zwłaszcza podczas mocowania. Jest to bardzo istotny element mocowania, co zapobiega odkręcaniu nakrętki lub śruby podczas pracy silnika. Odbywa się to na różne sposoby. Można stworzyć otwór w łbie i zamocować specjalnym drutem, dodatkowo zaleca się użycia specjalnych podkładek. Ulegają one odkształceniu. Dzięki temu uniemożliwiają obrót.

Kolejnym sposobem jest użycie stożkowatego zakończenia łba. Klinuje one połączenie. To sprawdzony sposób, który jest wykorzystywany w wielu silnikach. To właśnie za jego sprawą unikniesz awarii oraz wszystko będzie działać sprawnie. Należy mieć tutaj na uwadze przede wszystkim wytrzymałość. Odporność na korozje nie jest tutaj już taka kluczowa. Elementy znajdują się w oleju silnikowym, który chroni przed korozją. Należy dobrać takie śruby, które są pokryte cynkiem. Jest to istotne w sytuacji konstrukcji, która pracuje na zewnątrz. Inne łączniki są używane przykładowo w przemyśle spożywczym oraz wytwórni kwasu siarkowego. W przypadku bardzo agresywnych środowisk należy dobierać takie materiały, które są odporne na rdzę. Zawsze w swoim dobrze należy kierować się środowiskiem, w którym będzie pracować dany element.

Podczas zakupu śrub należy zwracać uwagę na to, czy posiadają one certyfikat jakości. To właśnie z niego dowiesz się wielu przydatnych informacji.

Fachowej rady udzielił serwis http://kola-pasowe.com.pl/

 

Dobór śrub – o czym należy pamiętać?
Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.