Konserwacja łożysk – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz zapewnić łożyskom długotrwałą i efektywną pracą, zadbaj o ich regularną konserwację. Jest to element nieustannie eksploatowany, dlatego bardzo łatwo doprowadzić do jego zużycia. Po czym to poznać? Łożysko zaczyna pracować coraz głośniej, brak mu płynności, a temperatura znacznie się zwiększa.

Wynika z tego, że nie tylko dopasowanie odpowiedniego modelu łożyska, prawidłowy montaż i odpowiednie warunki pracy mają znaczenie, ale również właściwa i regularna konserwacja. Chcesz wiedzieć, jak ją przeprowadzić? Zapraszamy do lektury.

Pamiętaj o regularnej kontroli

Jeśli systematycznie będziesz sprawdzać stan łożysk, z łatwością dostrzeżesz, że wymagają one konserwacji. Regularność w tej kwestii jest wyjątkowo istotna i takie kontrole powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, a w szczególnych przypadkach nawet częściej. By dodatkowo poprawić sprawność łożysk, warto je również solidnie wyczyścić. Podczas kontroli należy ocenić poziom szumu, sprawdzić temperaturę, a także częstotliwość drgań.

Zadbaj o odpowiednie warunki pracy łożyska

By zapewnić łożyskom odpowiednie warunki pracy, należy zapewnić im jak najmniejsze tarcie. Wolniejsze zużywanie się łożysk możesz zapewnić poprzez regularne smarowanie. Należy je dopasować do modelu łożyska. Również ich przechowywanie ma znaczenie. Warto, by znajdowały się w stałej temperaturze, nie wyższej niż 25°C, a wilgotność nie powinna przekracza

60%. Dzięki temu ochronisz łożyska przed korozją i zniszczeniem. Po dłuższym przechowywaniu i przed instalacją należy je również porządnie wyczyścić, najlepiej naftą lub benzyną.

Kiedy wymienić łożysko na nowe?

Wymiana łożyska na nowe powinna nastąpić w momencie, gdy stare zaczyna łuszczyć się na bieżniach oraz częściach tocznych. Wynika to ze zużycia materiału, które następuje ze względu na eksploatację. Łożyska ulegają również uszkodzeniom, jeśli nie były prawidłowo zamontowane i użytkowane. Warto więc zadbać o wszystkie te aspekty, by dłużej cieszyć się sprawnym łożyskiem.

Wiecej przydatnych informacji o łożyskach przeczytasz w serwisie http://lozyska-liniowe.com.pl/

Konserwacja łożysk – co warto wiedzieć?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.