Odpowiedni dobór łożysk

Łożysko stanowi element najpowszechniej występującej części układu w większości maszyn oraz mechanizmów. Zróżnicowanie poszczególnych wariantów łożysk uwarunkowane jest przede wszystkich konkretnym przeznaczeniem tychże maszyn, dlatego każde łożysko posiada odmienną budowę oraz metodę funkcjonowania. Istnieją łożyska, które doskonale przenoszą obciążenia promieniowe oraz te dostosowane do obciążeń osiowych i wiele innych. Ze względu na odrębne zastosowanie i różnice konstrukcyjne wybór odpowiedniego łożyska nie jest wyborem prostym. Jak dobrać łożysko podpowie nam serwis http://przekladnie-planetarne.com.pl

Łożyska kulkowe

Stosowane najczęściej. Cechą szczególną łożysk kulkowych jest ich ogromna wytrzymałość oraz trwałość na mechaniczne uszkodzenia i trudne warunki. Walorem tego wariantu łożysk jest prosta obsługa oraz uzyskiwanie sporych prędkości. Jako, że wytwarzane są w wielu różnych rozmiarach znajdują szerokie zastosowanie w przeróżnych konstrukcjach.

Łożyska ślizgowe

W odróżnieniu od łożysk kulkowych są pozbawione ruchomych części pośredniczących. Złożone są z dwóch podstawowych elementów – kadłuba oraz panewki. W ten sposób pomiędzy czopem wału ulokowanym w panewce, a jej powierzchnią następuje proces tarcia. Kluczem do prawidłowego działania łożysk ślizgowych jest dbałość o regularny proces smarowania. Warto dodać, że na rynku dostępne są również tzw. łożyska ślizgowe suche, których smarować nie trzeba.

Łożyska ślizgowe – powietrzne

W łożyskach ślizgowych w wariancie powietrznym, jak sama nazwa wskazuje rolę kluczową odgrywa poduszka powietrzna zapewniająca odpowiedni dystans pomiędzy wałem, a panewką. Z racji konstrukcji stosowane są w urządzeniach o niewielkiej sile promieniowania – takich, które wymagają ogromnej precyzji działania.

Łożyska ślizgowe – olejowe

W tym wariancie łożysk w części konstrukcyjnej zwanej korpusem znajduje się olej. W momencie nastąpienia ruchu pomiędzy wałem i panewką tworzy się powierzchnia olejowa – jest to powłoka o określonej grubości występująca na wodzie.

Łożyska toczne

Łożyska toczne cechują się szerokim zastosowaniem. Złożone są z dwóch pierścieni – czop wału wyposażony jest w pierścień wewnętrzny, zaś zewnętrzny – nieruchomy ulokowany jest w części nośnej. Pomiędzy pierścieniami z kolei znajdują się elementy toczne odpowiedzialne za ich obrót. W niektórych wariantach łożyska toczne posiadają na wyposażeniu specjalne koszyki, których celem jest oddanie tocznych modułów.

Odpowiedni dobór łożysk
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.