Przy wyborze oleju do silnika ważna jest wiedza, jaki jest jej preferowany rodzaj do danego modelu. Jeśli wiadomo, że stosowany był olej syntetyczny, dobrze jest go nie zmieniać. W przypadku, gdy nie wiadomo, jaki olej był używany wcześniej, lepiej dla bezpieczeństwa skorzystać z oleju półsyntetycznego, bądź mineralnego, aby uniknąć wypłukania nagarów, bo to może spowodować rozszczelnienie silnika.
Wiedząc, że silnik pracował na oleju syntetycznym lepiej jest to kontynuować. Ewentualnie dopuszcza się wlanie oleju o wyższym czynniku lepkości, z którego można korzystać przy silnikach o dużym przebiegu. Poprzez posiadane parametry może on zmniejszyć współczynnik spalanego oleju przez silnik. Najwidoczniejsze efekty występują w jednostkach starszych z turbodoładowaniem. Przykładem takiego oleju jest Castrol EDGE 10W-60. Olej ten dobrze się też sprawdzi w samochodach tuningowanych i sportowych- czyli w takich, gdzie silnik jest mocno eksploatowany. Swoją konsystencją olej ten dopełnia powiększające się luzy pomiędzy elementami silnika i może zmniejszyć poziom hałasu wydobywającego się z jednostki napędowej.
Są jednak sytuacje, gdy nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj oleju przez lata był dolewany do silnika, lub nie ufamy przebiegowi auta. Dobrze sprawdzi się wtedy olej półsyntetyczny, lub mineralny. Preferowanym olejem, który dobrze współgra z jednostkami napędowymi o dużym przebiegu jest Castrol GTX High Mileage. Jest to olej mineralny, zawierający dodatki półsyntetyczne. Właśnie poprzez taki skład możemy być spokojni, a nasz silnik jest bezpieczny po wlaniu takiego oleju. Ryzyko wypłukania nagarów, które doprowadza do wycieku, lub zmniejszenia stopnia kompresji jest znikome. Dodatkowo, ten rodzaj Castrol’a posiada zestaw dodatków, które przywracają elastyczność uszczelnieniom silnika. Ponadto, opisywany olej możemy użyć do silników napędzanych gazem LPG i jest w 100% mieszalny z innymi olejami dobrych marek.
Wysokiej jakości oleje do maszyn i nie tylko można kupić w sklepie Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/4278-chemia-przemyslowa/smary-oleje/oleje
Dodaj komentarz