Wybór wrzeciona oraz głowicy frezerskiej to wybór niełatwy i nader ważny – wpływa bowiem na wydajność oraz efektywność linii produkcyjnej w większości zakładów przemysłowych korzystających z technologii CNC. Istnieje zestaw cech, które są uniwersalne dla tego rodzaju elementów – zaliczamy do nich wysoki poziom wykonania, wytrzymałość oraz precyzję. Jak się okazuje kryteriów związanych z wyborem jest znacznie więcej…
Mówiąc –„wrzeciona profesjonalne” mamy na myśli wrzeciona bezszczotkowe, indukcyjne, sterowane falownikiem, na łożyskach ceramicznych ze szczelną komorą silnika oraz metalową obudową. Podstawowe kryteria w przypadku wrzecion profesjonalnych to oczywiście moc oraz obroty. Owe obroty stanowią wartość nominalną tabliczki znamionowej ( 12.000, 15.000, 18.000, 24.000, 40.000 obr/min ), choć w praktyce nie oznacza to, że wrzeciono obraca się nadaną częstotliwością. Obroty można bowiem regulować przy zastosowaniu falownika , jednak należy pamiętać o regule mówiącej o równaniu mocy wrzeciona. Wespół ze zmniejszeniem momentu obrotowego moc wrzeciona spada wprost proporcjonalnie, a zatem jest to wybór dość ryzykowny.
Czym różnią się wrzeciona?
Wrzeciona uniwersalne nie istnieją. Różnią się one wieloma parametrami – na pierwszy rzut oka widać odrębne średnice łożysk, które mają najczęściej związek z ich mocą w myśl zasady – im większa średnica, tym większa moc. Zależność ta wynika z podwyższonej siły naciskowej kulek naciskających bieżnie zewnętrznego pierścienia łożyska, co w konsekwencji powoduje wydzielanie większej ilości ciepła. Jest to rodzaj siły odśrodkowej, która może zostać ograniczona poprzez zastosowanie kulek ceramicznych, które są duże lżejsze od innych wariantów konstrukcyjnych.
Choć kulki ceramiczne nie sprawdzą się w przypadku zwiększonych momentów obrotowych, to istnieje szeroka gama materiałów doskonale czujących się w owej formie. Zaliczamy do nich m.in. aluminium, drewno, materiały kompozytowe oraz laminaty. Wysokich obrotów nie zaleca stosować się w przypadku stali nierdzewnej, tworzyw termoplastycznych oraz przy korzystaniu z wierteł HSS.
Moc i jej duże znaczenie
W przypadku mocy podstawowym kryterium stanowi średnica frezów. W przypadku materiałów takich jak aluminium, drewno, laminaty oraz tworzywa sztuczne miękkie doskonałym wyborem będą frezy o średnicy 5mm. Pozostałe parametry stanowią wypadkową rodzaju materiału obrabianego oraz wspomnianej średnicy – w tym przypadku będzie to moc na poziomie 0.8kW oraz 24.000 obr/min. W przypadku bardziej wymagających materiałów, takich jak stal konieczne będzie stosowanie frezów o nieco większej średnicy – około 6mm. Dobry wybór poszczególnych elementów z wrzecionami na czele pozwoli na niezawodną pracę w przestrzeni nawet kilkunastu lat.
Więcej ciekawych informacji znajdą Państwo na blogu http://silnik-elektryczny.com.pl
Dodaj komentarz